Berliiniteknoa ja legendoja – Flow-tärpit koko viikonlopulle!

Odotan vuosittain, mikä Suomen festareista saa kiinnityksillään aikaiseksi minussa riemunkiljuntareaktion. Tällä kertaa voiton vei tulevana viikonloppuna järjestettävä Flow Festival ja Massive Attack. Tuon bristolilaisen trip hop -suuruuden lisäksi Suvilahdessa vaikuttaa niin laaja ja upea artistikattaus, että vaikka ilmassa on jo vahvasti syksyn tuntua, on festarialueella varmasti kuumaa ja hikistä.

Kahdeksasta esiintymislavasta erikoisin lienee ”Lapin Kulta Red Arena”, 20 metriä korkea ja lähes 15 000 katsojan vetoinen teltta, jonka lavalla nähdään muun muassa Morrissey, New Order ja Jamie xx. Edellä mainitut ja muut listaamisen arvoiset, käsinpoimitut suositukset löydät alta.

Perjantai:

Raappana & New Riddim Crew, Main Stage 17:15
Elias Gould,
Zalando Factory 20:15
Iggy Pop,
Main Stage 20:45
Four Tet,
Black Tent 21:00
Mikko Joensuu,
Lapin Kulta Red Arena 21:45
Paperi T x Pekka Kuusisto x Samuli Kosminen,
Bright Balloon 360° Stage 21:45
Massive Attack & Young Fathers,
Main Stage 22:45
Ben Klock,
Voimala 23:30
Jamie xx,
Lapin Kulta Red Arena 00:00
Anna von Hausswolff,
The Other Sound 00:30

Lauantai:

Laraaji, Bright Balloon 360° Stage 16:00
Röyhkä/ Inginmaa/ Hypnomen, Bright Balloon 360° Stage 18:00
Rooxx,
Lapin Kulta Red Arena 18:15
Liima,
Main Stage 19:00
Chvrches,
Lapin Kulta Red Arena 20:00
The Last Shadow Puppets,
Main Stage 21:00
M83,
Lapin Kulta Red Arena 22:00
FKA twigs,
Main Stage 23:00
Morrissey,
Lapin Kulta Red Arena 00:00
Holly Herndon,
The Other Sound 00:30

Sunnuntai:

Räjäyttäjät, Zalando Factory 16:45
J. Karjalainen,
Main Stage 17:15
Thundercat,
Bright Balloon 360° Stage 18:15
Descendents,
Black Tent 19:15
Anderson Paak & The Free Nationals,
Main Stage 19:30
Arca (DJ-set) & Jesse Kanda (visuals),
Voimala 20:00
New Order,
Lapin Kulta Red Arena 20:30
Thee Oh Sees,
Black Tent 21:00
Sia,
Main Stage 22:00
ANOHNI: Hopelessness,
Lapin Kulta Red Arena 23:00

Kuva: Jussi Hellsten / Flow Festival